nedeľa 1. novembra 2015

Taste of India - exotic food/groceries Bratislava


 

Vôňa Kari, Garam Masala, chilli, kurkumi či kardamónu, vonné tyčinky alebo orientálne princezné pokryté Hennou v nádherných, ručne tkaných látkach... A ešte farby, veľa farieb! Tak nejak si predstavujem Indiu. 

Bohužiaľ,  nikdy som v Indii nebola a indické jedlo poznám len asi tak, že spravme si mäso na kari s ryžou, nech obmeníme slovenskú klasiku. A aj tak z toho nakoniec vznikne niečo trochu slovenské... Musím preto zdielať svoje nadšenie zo stretnutia s Emmu a jej obchodom s Indickým (a aj rôzne iným exotickým) jedlom. Odniesla som si od nej kopu úžasných ingrediencií a ešte viac vynikajúcich rád ohľadom ich využitia v kuchyni.

Lets check it out! ;)


(zľava) celý karadmón- dá sa využiť do čaju. Pri zalievaní sa rozdrvený vhodí do pohára. Chutí ako sladké drievko. Black salt powder- slano-slado-kyslá, veľmi špecifická chuť. Možné využitie v  omáčkach alebo aj samostatne na ochutenie jablka, či zeleniny. Kurkuma celá- prvý krát, čo som videla celú kukrkumu. Využíva sa rozdrvená ako korenie do rôznych hlavných jedál.


Hot lime pickle (takzvané čatní)- dá sa papať ako príloha k mäsu alebo k plackám. Dried Mangoes- klasika sušené mango ako super snack. Tamarindové cukríky- tamarind je, že vraj veľmi populárny v Indii ale aj v Arabských krajinách. Z čínskych (alebo japonských??? :P) znakov hádam že aj v ázijských krajinách. Tamarind (alebo aj indická ďatla) zrýchľuje trávenie a pomáha pri prechladnutiach vďaka svojím antiseptickým účinkom. Ghee- prepražené maslo, často využívané v indickej kuchyni na prípravu rôznych jedál. Maslo vydrží dlho a nezožltne.Zelená tubička je henna, ktorú bežne kúpite v Indii a s ktorou sa vytvárajú všetky tie nádherné orientálne znaky. Ďalej môžete vidieť kostímček na orientálne dance a Hennu farbu na vlasy. (Osobne ma zaujala tvár slečny... myslím, že veľmi pekná...) 


Doma som si aj s kamarátmi robila testovací večer a bolo to veľmi zaujímavé... (áno zobrala som si aj vyfonku lebo som si ju chcela porovnať s kalsickou a bola určite lepšia :D) 
Mimochodom všetky potraviny sa dajú vyhľadať na internete a nakúpiť online domov. Aj keď ja osobne by som išla radšej do obchodu, kde sa dozviete super veci či už z oblasti Ajuvédy alebo z Indickej kuchyne. Adresu obchodov nájdete v odkaze. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára